שכונת ספוליה - Sepolia

באתונה, אתה נתקל בהיסטוריה עתיקה בכל פינה. אפילו כשאתה ברובע שנראה שאין לו זכר, כמו האזור שמסביב לספוליה וקולונוס, שתי שכונות מגורים ערות, רק ממערב למרכז העיר.

בימי קדם, ספוליה הייתה ביתם של מטע הזיתים הגדול של אתונה, מנה יותר מ-150,000 עצים. השכונה כפי שאנו רואים אותה היום הגיעה לבגרות במהלך שנות ה-60 וה-70 של המאה הקודמת, כאשר היה גל של אנשים שעברו לבירה לצורך עבודה. חלק מאוכלוסיה זו התיישבו בספוליה. ממוקמת קרוב למרכז ההיסטורי של אתונה, ספוליה היא שכונה ממעמד הביניים המאוכלסת בעיקר במשפחות, ובסטודנטים. קל להגיע מספוליה למרכז העיר בהתחשב בכמה תחנות מטרו (ספוליה,,אטיקי,לריסה, ויקטוריה) ותחנות אוטובוס רבות בשכונה. ספוליה גובלת בכביש המהיר 1, העובר מצפון לדרום ומחבר את אתונה עם סלוניקי.

כיום, רק כמה תחנות מטרו מכיכר סינטגמה, ספוליה היא בית למקומיים תוך שמירה על חלק מהקסם האתונאי הישן שלהם. אזורים שנחשבים כבטוח ושקטים ביחס לטבעת התיירותית הסואנת. זוהי שכונה פרברית למדי שנמצאת מחוץ לאזורי התיירות הרגילים. בינתיים, תיאטראות, שטחים ירוקים, אתרים ארכיאולוגיים וחללי אמנות במקומות שונים עוברים שיפוץ וחידוש כשהאזור מתחיל להטביע את חותמו בהיסטוריה המודרנית.

השינוי במחירי המכירה והשכירות המבוקשים של נכסי מגורים באטיקה (המחוז של העיר אתונה) משחק תפקיד מוביל במגמת העלייה הכללית. ספוליה מקום שלישי מבחינת האזורים באטיקה עם העלייה הגדולה ביותר במחיר המכירה המבוקש הממוצע במהלך הרבעון הראשון של 2023 – בהשוואה לתקופה המקבילה בשנה הקודמת – 16%.

תיאטרון קולונוס

תיאטרון זה, השוכן בגבעה הירוקה של קולונוס, נבנה כדי להידמות לאלו של ימי קדם. הרחק מההמולה של העיר, עשויים להרגיש כאילו עברנו לעידן ישן יותר במבנה התרבותי הפתוח הזה בצורת פרסה. זהו ביתו של פסטיבל קולונוס השנתי, המתקיים מדי קיץ וכולל מגוון גדול של מופעי מוזיקה, מחול ותיאטרון (אם כי רובם ביוונית).

מפעל טבק ישן (Kapnergostasio)

ה-Kapnergostasio נפתח לראשונה בשנת 1925 ולאחר שריפה הותירה אותו בחורבות, הוא קיבל מהפך ונפתח מחדש בשנת 1930. כיום, הבניין מכסה גוש שלם וניצב כסמל של עיצוב תעשייתי. בעבר שיכן בו מפעל לטבק בשטח של 19,000 מ"ר, לאחר המהפך של שנות ה-30 הם כוסו בתקרת זכוכית ענקית, חסינת רעידות אדמה. שיפוצו הסתיים בשנת 2021 על ידי NEON, ארגון שיחד עם Stegi ו-EMST, אחראי להביא את סצנת האמנות העכשווית באתונה לקדמת הבמה. הבניין המרשים משכן כעת את ספריית הפרלמנט היווני והוא ביתם של תערוכות זמניות מתגלגלות של NEON. החזית הצהובה והכתומה שלו מביאה צבע לאזור.

פארק האקדמיה של אפלטון

זה היה בסביבות 387 לפני הספירה כאשר אפלטון ייסד את בית הספר המפורסם שלו לפילוסופיה, הנחשבת לאוניברסיטה הראשונה בתולדות האנושות. במקור מקום קדוש, חורבות האקדמיה מונחות סביב פינות שונות של הפארק, פעולת ההליכה בשטח שבו נולדה כל כך הרבה מהפילוסופיה המערבית, שבה הלכו אפלטון, אריסטו ובני דורם ותלמידיהם, היא אכן יקרה מפז. לא רק פילוסופיה לימדו כאן, אלא גם אסטרונומיה, מתמטיקה, פוליטיקה ופיזיקה. חפירה נוספת והתחדשות מלאה של השטח נמצאת בעבודות. הפארק עצמו ישופץ ויש תוכניות למוזיאון ארכיאולוגי (והבר-קיימא הראשון במדינה) בתוך ההיקפים. פארק האקדמיה של אפלטון הוא גם נקודת הפתיחה של הפסטיבל השנתי של העיר אתונה, שנמשך חודש.

מרכז ספורט עירוני

גם אם מעולם לא צפיתם במשחק כדורסל, בוודאי שמעתם על ג'יאניס אנטטוקונמפו אשר נולד ממש כאן, בשכונת ספוליה, שם החלה הקריירה האגדית שלו. עם הגיוס ל-NBA ב-2015, ג'אניס זכה לתהילה במהירות מדהימה. ציור קיר של ה-MVP של מילווקי באקס ב-NBA שעולה להטבעה  משתרע על פני כל אחד משני המגרשים במתחם. היצירה, שצוירה על ידי האמן האתונאי Same84 בשיתוף עם נייקי בשנת 2017, עוררה את הצורך בשיפוץ מלא של מרכז הספורט הסמוך, אשר בתורו מושך אנשים מכל הגילאים לעמוד על הקרקע שבה החלה אגדה. מאז, הוא ידוע בשם "חצר ג'יאניס".

דילוג לתוכן